Panasonic Electronic Components EEE-1HSR47SR
EEE-1HSR47SR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HSR47SR
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HSR47SR.pdf
Availability of EEE-1HSR47SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-1HSR47SR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HSR47SR
Internal Part NumberEIS-EEE-1HSR47SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEEE Series 27/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.118" Dia (3.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HSR47SR
Related LinksEEE-1H, EEE-1HSR47SR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HSR47SR Details Description
Related parts for EEE-1HSR47SR
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC BRIDGE I2C/SPI 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SMS STRGHT BRDMNT MLE CONS datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC TIME-TO-DGTL CONV W/AFE TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 4A SMA datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf