Panasonic Electronic Components EEE-1VA100WAR
EEE-1VA100WAR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1VA100WAR
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-1VA100WAR.pdf
Availability of EEE-1VA100WAR
QUANTITY
EEE-1VA100WAR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1VA100WAR
Internal Part NumberEIS-EEE-1VA100WAR
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1VA100WAR
Related LinksEEE-1V, EEE-1VA100WAR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1VA100WAR Details Description
Related parts for EEE-1VA100WAR
OSC VCXO 35.328MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER STR 32POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCR NON-ISOLATE 800V 55A TO218AC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LEFT SIDE GUARD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf