Panasonic Electronic Components EEE-FC0J680P
EEE-FC0J680P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC0J680P
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FC0J680P.pdf
Availability of EEE-FC0J680P
QUANTITY
EEE-FC0J680P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC0J680P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC0J680P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current105mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC0J680P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC0J680P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC0J680P Details Description
Related parts for EEE-FC0J680P
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LED 7SEG .56" SGL 585NM YLW CA datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW SILHOUETTE HERM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 16.0972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 6P SZB6 M25 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 49A LFPAK datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf