Panasonic Electronic Components EEE-FC1C100R
EEE-FC1C100R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1C100R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1C100R.pdf
Availability of EEE-FC1C100R
QUANTITY
EEE-FC1C100R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1C100R
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1C100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current45mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1C100R
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1C100R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1C100R Details Description
Related parts for EEE-FC1C100R
MOSFET P-CH 150V 13A DPAK datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC REED FLAT PACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA datasheet.pdf