Panasonic Electronic Components EEE-FC1C331AP
EEE-FC1C331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1C331AP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1C331AP.pdf
Availability of EEE-FC1C331AP
QUANTITY
EEE-FC1C331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1C331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1C331AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1C331AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1C331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1C331AP Details Description
Related parts for EEE-FC1C331AP
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
IC ADC 65MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 6TDFN datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
680UF 250V 35X30MM 85C 5000H datasheet.pdf