Panasonic Electronic Components EEE-FC1C470AP
EEE-FC1C470AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1C470AP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1C470AP.pdf
Availability of EEE-FC1C470AP
QUANTITY
EEE-FC1C470AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1C470AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1C470AP
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current105mA
Impedance1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1C470AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1C470AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1C470AP Details Description
Related parts for EEE-FC1C470AP
IC OPAMP JFET 13MHZ 8CDIP datasheet.pdf
PHOTODIODE BL 9.09MM RND HS TO-5 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.38"L X 2.38"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf