Panasonic Electronic Components EEE-FC1C680AP
EEE-FC1C680AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1C680AP
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1C680AP.pdf
Availability of EEE-FC1C680AP
QUANTITY
EEE-FC1C680AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1C680AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1C680AP
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current172.5mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1C680AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1C680AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1C680AP Details Description
Related parts for EEE-FC1C680AP
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 118 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf