Panasonic Electronic Components EEE-FC1E101AP
EEE-FC1E101AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E101AP
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E101AP.pdf
Availability of EEE-FC1E101AP
QUANTITY
EEE-FC1E101AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E101AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E101AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current337.5mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E101AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E101AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E101AP Details Description
Related parts for EEE-FC1E101AP
IC SUPERVISOR RESET 2.93V SOT143 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 45X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 270V 250A MS013 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SOD123 datasheet.pdf
RES 550K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 3/16-6" BL datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 12A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PIN datasheet.pdf