Panasonic Electronic Components EEE-FC1E331AP
EEE-FC1E331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E331AP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E331AP.pdf
Availability of EEE-FC1E331AP
QUANTITY
EEE-FC1E331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E331AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E331AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E331AP Details Description
Related parts for EEE-FC1E331AP
CONN RING 14-16 AWG # 6 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A S08 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf