Panasonic Electronic Components EEE-FC1E471P
EEE-FC1E471P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1E471P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1E471P.pdf
Availability of EEE-FC1E471P
QUANTITY
EEE-FC1E471P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1E471P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1E471P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1E471P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1E471P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1E471P Details Description
Related parts for EEE-FC1E471P
VARISTOR 198V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
FERRITE CORE 16MM OD datasheet.pdf
LIGHT DETECTOR OPIC 555NM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 25UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 3GBIT 130VFBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 21C S 120" WHT JACKS datasheet.pdf