Panasonic Electronic Components EEE-FC1H100P
EEE-FC1H100P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1H100P
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1H100P.pdf
Availability of EEE-FC1H100P
QUANTITY
EEE-FC1H100P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1H100P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1H100P
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current52.5mA
Impedance2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1H100P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1H100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1H100P Details Description
Related parts for EEE-FC1H100P
CONN SOCKET HOUSING 12POS 1.25MM datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-MQFP datasheet.pdf
IC SHIFT/STORAGE REGISTER 20SO datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
IC FPGA 138 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf