Panasonic Electronic Components EEE-FC1V330AP
EEE-FC1V330AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1V330AP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1V330AP.pdf
Availability of EEE-FC1V330AP
QUANTITY
EEE-FC1V330AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1V330AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1V330AP
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current172.5mA
Impedance400 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1V330AP
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1V330AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1V330AP Details Description
Related parts for EEE-FC1V330AP
CAP CER 0.012UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.74 OHM 1% 5W datasheet.pdf