Panasonic Electronic Components EEE-FC1V331P
EEE-FC1V331P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1V331P
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1V331P.pdf
Availability of EEE-FC1V331P
QUANTITY
EEE-FC1V331P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1V331P
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1V331P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current502.5mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1V331P
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1V331P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1V331P Details Description
Related parts for EEE-FC1V331P
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
END PLATE BLACK FOR DGTL DISPLAY datasheet.pdf
IC XPHASE CONTROL 20L-MLPQ datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE 32SOIC datasheet.pdf
SUPER DIRECTIONAL SPEAKER KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf