Panasonic Electronic Components EEE-FC1V4R7AR
EEE-FC1V4R7AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FC1V4R7AR
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FC1V4R7AR.pdf
Availability of EEE-FC1V4R7AR
QUANTITY
EEE-FC1V4R7AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FC1V4R7AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FC1V4R7AR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current45mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FC1V4R7AR
Related LinksEEE-FC, EEE-FC1V4R7AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FC1V4R7AR Details Description
Related parts for EEE-FC1V4R7AR
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf