Panasonic Electronic Components EEE-FK0J102P
EEE-FK0J102P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK0J102P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FK0J102P.pdf
Availability of EEE-FK0J102P
QUANTITY
EEE-FK0J102P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK0J102P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK0J102P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK0J102P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK0J102P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK0J102P Details Description
Related parts for EEE-FK0J102P
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX W/RS232 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf