Panasonic Electronic Components EEE-FK1C470P
EEE-FK1C470P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1C470P
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1C470P.pdf
Availability of EEE-FK1C470P
QUANTITY
EEE-FK1C470P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1C470P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1C470P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current180mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1C470P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1C470P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1C470P Details Description
Related parts for EEE-FK1C470P
TXRX MULT-MODE 850NM 1.3GBIT datasheet.pdf
HOLDER BATT 6-D CELLS SLDR LUG datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.866 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR 10A 38QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf