Panasonic Electronic Components EEE-FK1H101P
EEE-FK1H101P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1H101P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1H101P.pdf
Availability of EEE-FK1H101P
QUANTITY
EEE-FK1H101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1H101P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1H101P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current262.5mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1H101P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1H101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1H101P Details Description
Related parts for EEE-FK1H101P
MOSFET P-CH 450V 0.075A SOT223 datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015S/X 8" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 2-QUAD 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf