Panasonic Electronic Components EEE-FK1H221GP
EEE-FK1H221GP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1H221GP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1H221GP.pdf
Availability of EEE-FK1H221GP
QUANTITY
EEE-FK1H221GP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1H221GP
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1H221GP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current502.5mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1H221GP
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1H221GP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1H221GP Details Description
Related parts for EEE-FK1H221GP
JUMPER-H2788TR/C2065V/H2788TR12" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 9POS NICKEL SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 5POS 5MM BLK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS GOLD SMD datasheet.pdf
LABEL ROLL WHITE UNLABELED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf