Panasonic Electronic Components EEE-FK1H331AQ
EEE-FK1H331AQ picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1H331AQ
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1H331AQ.pdf
Availability of EEE-FK1H331AQ
QUANTITY
EEE-FK1H331AQ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1H331AQ
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1H331AQ
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current675mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1H331AQ
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1H331AQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1H331AQ Details Description
Related parts for EEE-FK1H331AQ
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SLD NONSHORT datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf