Panasonic Electronic Components EEE-FK1J680UP
EEE-FK1J680UP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1J680UP
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1J680UP.pdf
Availability of EEE-FK1J680UP
QUANTITY
EEE-FK1J680UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1J680UP
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1J680UP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current187.5mA
Impedance650 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1J680UP
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1J680UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1J680UP Details Description
Related parts for EEE-FK1J680UP
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 250MA DPST 8-SMD datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 133POS STR GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY SEQUENCER SOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
FERRITE CORE ELP 2.6UH N87 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1500W datasheet.pdf