Panasonic Electronic Components EEE-FK1V100AR
EEE-FK1V100AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1V100AR
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1V100AR.pdf
Availability of EEE-FK1V100AR
QUANTITY
EEE-FK1V100AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1V100AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1V100AR
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current104mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1V100AR
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1V100AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1V100AR Details Description
Related parts for EEE-FK1V100AR
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 479MA 1.23 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT .050 T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
PANEL MOUNT INDICATOR AMBER 2V datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 150A D-67 datasheet.pdf