Panasonic Electronic Components EEE-FK1V221P
EEE-FK1V221P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1V221P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1V221P.pdf
Availability of EEE-FK1V221P
QUANTITY
EEE-FK1V221P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1V221P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1V221P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1V221P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1V221P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1V221P Details Description
Related parts for EEE-FK1V221P
RES TEMP SENS 560 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
FILTER PWR LINE RFI WIRE LEAD 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVSR CPU 16K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC POWER MONITOR I2C 12-MSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf