Panasonic Electronic Components EEE-FK1V221P
EEE-FK1V221P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1V221P
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1V221P.pdf
Availability of EEE-FK1V221P
QUANTITY
EEE-FK1V221P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1V221P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1V221P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1V221P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1V221P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1V221P Details Description
Related parts for EEE-FK1V221P
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 75A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC FIELD TDFN6 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 45mA Signage 24-SSOP/QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf