Panasonic Electronic Components EEE-FK1V331AP
EEE-FK1V331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1V331AP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1V331AP.pdf
Availability of EEE-FK1V331AP
QUANTITY
EEE-FK1V331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1V331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1V331AP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current552.5mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1V331AP
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1V331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1V331AP Details Description
Related parts for EEE-FK1V331AP
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MODULE CONTROL CARD LM3S818 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
IC VOLT LEVEL TRANSLATOR US8 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf