Panasonic Electronic Components EEE-FKV680XAP
EEE-FKV680XAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FKV680XAP
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FKV680XAP.pdf
Availability of EEE-FKV680XAP
QUANTITY
EEE-FKV680XAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FKV680XAP
Internal Part NumberEIS-EEE-FKV680XAP
Standard Package900
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current182mA
Impedance340 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FKV680XAP
Related LinksEEE-FK, EEE-FKV680XAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FKV680XAP Details Description
Related parts for EEE-FKV680XAP
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL L5991/STP12NK80Z datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 38POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
RACK DOOR SUPPORT datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 6"L X 6"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf