Panasonic Electronic Components EEE-FP0J331AP
EEE-FP0J331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FP0J331AP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FP0J331AP.pdf
Availability of EEE-FP0J331AP
QUANTITY
EEE-FP0J331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FP0J331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FP0J331AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current325mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FP0J331AP
Related LinksEEE-FP, EEE-FP0J331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FP0J331AP Details Description
Related parts for EEE-FP0J331AP
PHOTODIODE 950NM W/FLTR THRUHOLE datasheet.pdf
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SO datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 2.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 194MA 1.02 OHM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf