Panasonic Electronic Components EEE-FP1A681AP
EEE-FP1A681AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FP1A681AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-FP1A681AP.pdf
Availability of EEE-FP1A681AP
QUANTITY
EEE-FP1A681AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FP1A681AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FP1A681AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current637.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FP1A681AP
Related LinksEEE-FP, EEE-FP1A681AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FP1A681AP Details Description
Related parts for EEE-FP1A681AP
RES 1.00M OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.6A D2PAK datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf