Panasonic Electronic Components EEE-FP1C100AR
EEE-FP1C100AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FP1C100AR
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FP1C100AR.pdf
Availability of EEE-FP1C100AR
QUANTITY
EEE-FP1C100AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FP1C100AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FP1C100AR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)850 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current104mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FP1C100AR
Related LinksEEE-FP, EEE-FP1C100AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FP1C100AR Details Description
Related parts for EEE-FP1C100AR
CONN RCPT CPC 37POS FREE HANGING datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 82K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 15MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTGBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
KIT EDM TYPE1 I.MX6 SGL WIFI BT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf