Panasonic Electronic Components EEE-FP1V470AP
EEE-FP1V470AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FP1V470AP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FP1V470AP.pdf
Availability of EEE-FP1V470AP
QUANTITY
EEE-FP1V470AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FP1V470AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FP1V470AP
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FP1V470AP
Related LinksEEE-FP, EEE-FP1V470AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FP1V470AP Details Description
Related parts for EEE-FP1V470AP
CONN HEADER 36POS 3.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.5MM datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB HD 15POS M-M datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 74MM datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf