Panasonic Electronic Components EEE-FT1A152AP
EEE-FT1A152AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1A152AP
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1A152AP.pdf
Availability of EEE-FT1A152AP
QUANTITY
EEE-FT1A152AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1A152AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1A152AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1A152AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current833mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1A152AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1A152AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1A152AP Details Description
Related parts for EEE-FT1A152AP
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMD datasheet.pdf
IC CTRLR HS 4-BIT ADJ 24-QSOP datasheet.pdf
IC SYNC BCD DECADE COUNT 16SSOP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER FREQ PROGR 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V T2H 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
STRAIGHT FASTON HOUSING KIT (-) datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 1MM RND .500" datasheet.pdf