Panasonic Electronic Components EEE-FT1C151AP
EEE-FT1C151AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1C151AP
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1C151AP.pdf
Availability of EEE-FT1C151AP
QUANTITY
EEE-FT1C151AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1C151AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1C151AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1C151AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1C151AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1C151AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1C151AP Details Description
Related parts for EEE-FT1C151AP
CABLE FLAT FLEX 8" .50MM 40 POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 37POS R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MAGJACK GIG PDJACK 1X1 CLASS 0 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBG datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf