Panasonic Electronic Components EEE-FT1C221AP
EEE-FT1C221AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1C221AP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1C221AP.pdf
Availability of EEE-FT1C221AP
QUANTITY
EEE-FT1C221AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1C221AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1C221AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1C221AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1C221AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1C221AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1C221AP Details Description
Related parts for EEE-FT1C221AP
BOOK POWER-ONE REFFERENCE GUIDE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 48-SSOP datasheet.pdf
IC SBC CAN/DUAL LIN 3.3 32HTSSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf