Panasonic Electronic Components EEE-FT1C681AP
EEE-FT1C681AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1C681AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1C681AP.pdf
Availability of EEE-FT1C681AP
QUANTITY
EEE-FT1C681AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1C681AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1C681AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1C681AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFT
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current595mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1C681AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1C681AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1C681AP Details Description
Related parts for EEE-FT1C681AP
FUSE 400A 600V T-LAG datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
SMARTSWITCH DEVELOPMENT KIT 2 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM2736X datasheet.pdf
SPACER FOR XG4E datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC SMC datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 10% 250 VDC RADI datasheet.pdf