Panasonic Electronic Components EEE-HA0J330WR
EEE-HA0J330WR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA0J330WR
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-HA0J330WR.pdf
Availability of EEE-HA0J330WR
QUANTITY
EEE-HA0J330WR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA0J330WR
Internal Part NumberEIS-EEE-HA0J330WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA0J330WR
Related LinksEEE-HA, EEE-HA0J330WR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA0J330WR Details Description
Related parts for EEE-HA0J330WR
CAP FILM 5600PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 363MA 920 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 70A SOT-227 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 422NH 2.5A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf