Panasonic Electronic Components EEE-HA1C100AR
EEE-HA1C100AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA1C100AR
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HA1C100AR.pdf
Availability of EEE-HA1C100AR
QUANTITY
EEE-HA1C100AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA1C100AR
Internal Part NumberEIS-EEE-HA1C100AR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA1C100AR
Related LinksEEE-HA, EEE-HA1C100AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA1C100AR Details Description
Related parts for EEE-HA1C100AR
CONN IDC DB 7POS 2.5MM WHT PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-UMAX datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT SER 76KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 12SIP datasheet.pdf
RES 27 OHM 2.5W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf