Panasonic Electronic Components EEE-HA1E4R7R
EEE-HA1E4R7R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA1E4R7R
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-HA1E4R7R.pdf
Availability of EEE-HA1E4R7R
QUANTITY
EEE-HA1E4R7R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA1E4R7R
Internal Part NumberEIS-EEE-HA1E4R7R
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA1E4R7R
Related LinksEEE-HA, EEE-HA1E4R7R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA1E4R7R Details Description
Related parts for EEE-HA1E4R7R
FIXED IND 3.9UH 3.07A 42 MOHM TH datasheet.pdf
CONN TEST PROBE 3LEGS BLUE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-2 9C1-3 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
SCR 800V 135A TO-94 datasheet.pdf