Panasonic Electronic Components EEE-HA1HR47R
EEE-HA1HR47R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA1HR47R
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HA1HR47R.pdf
Availability of EEE-HA1HR47R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-HA1HR47R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA1HR47R
Internal Part NumberEIS-EEE-HA1HR47R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA1HR47R
Related LinksEEE-HA, EEE-HA1HR47R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA1HR47R Details Description
Related parts for EEE-HA1HR47R
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 SIMRLR70507528 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24K OHM 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf