Panasonic Electronic Components EEE-HB1C220R
EEE-HB1C220R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HB1C220R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HB1C220R.pdf
Availability of EEE-HB1C220R
QUANTITY
EEE-HB1C220R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HB1C220R
Internal Part NumberEIS-EEE-HB1C220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HB1C220R
Related LinksEEE-HB, EEE-HB1C220R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HB1C220R Details Description
Related parts for EEE-HB1C220R
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
ROUND SPACER M5 NYLON 9/16" datasheet.pdf
CABLE 26POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf