Panasonic Electronic Components EEE-HB1C220R
EEE-HB1C220R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HB1C220R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-HB1C220R.pdf
Availability of EEE-HB1C220R
QUANTITY
EEE-HB1C220R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HB1C220R
Internal Part NumberEIS-EEE-HB1C220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current39mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HB1C220R
Related LinksEEE-HB, EEE-HB1C220R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HB1C220R Details Description
Related parts for EEE-HB1C220R
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
FUSE CLIP CART 250V 15A CHASSIS datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
15.1" DISPLAY PROTECTIVE FOIL datasheet.pdf