Panasonic Electronic Components EEE-HB1E221AP
EEE-HB1E221AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HB1E221AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-HB1E221AP.pdf
Availability of EEE-HB1E221AP
QUANTITY
EEE-HB1E221AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HB1E221AP
Internal Part NumberEIS-EEE-HB1E221AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HB1E221AP
Related LinksEEE-HB, EEE-HB1E221AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HB1E221AP Details Description
Related parts for EEE-HB1E221AP
CONN HEADER 6POS R/A 15GOLD T/H datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W SMBG datasheet.pdf
RELEASE TRIGGER TYPE CABLE TIES datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 3M datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf