Panasonic Electronic Components EEE-HB1H3R3AR
EEE-HB1H3R3AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HB1H3R3AR
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HB1H3R3AR.pdf
Availability of EEE-HB1H3R3AR
QUANTITY
EEE-HB1H3R3AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HB1H3R3AR
Internal Part NumberEIS-EEE-HB1H3R3AR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HB1H3R3AR
Related LinksEEE-HB, EEE-HB1H3R3AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HB1H3R3AR Details Description
Related parts for EEE-HB1H3R3AR
IC TRANSP LATCH TRI-ST 48-TVSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.27K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 1.27MM SMD datasheet.pdf