Panasonic Electronic Components EEE-HB1HR22R
EEE-HB1HR22R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HB1HR22R
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HB1HR22R.pdf
Availability of EEE-HB1HR22R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-HB1HR22R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HB1HR22R
Internal Part NumberEIS-EEE-HB1HR22R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HB1HR22R
Related LinksEEE-HB, EEE-HB1HR22R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HB1HR22R Details Description
Related parts for EEE-HB1HR22R
CHASSIS FOR CHAMPION 5.25X4.06" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
WR-MPC4 4,20 MM PRE-CRIMPED CONT datasheet.pdf
LGH 1/2 DBL MOLDED END LEAD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf