Panasonic Electronic Components EEE-HB1HR22R
EEE-HB1HR22R picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HB1HR22R
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HB1HR22R.pdf
Availability of EEE-HB1HR22R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEE-HB1HR22R Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HB1HR22R
Internal Part NumberEIS-EEE-HB1HR22R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HB1HR22R
Related LinksEEE-HB, EEE-HB1HR22R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HB1HR22R Details Description
Related parts for EEE-HB1HR22R
RES 39K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 0.252 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN FPC TOP 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ANALOG TIMER 1MIN-10HR datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf