Panasonic Electronic Components EEE-HD1E4R7AR
EEE-HD1E4R7AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HD1E4R7AR
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-HD1E4R7AR.pdf
Availability of EEE-HD1E4R7AR
QUANTITY
EEE-HD1E4R7AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HD1E4R7AR
Internal Part NumberEIS-EEE-HD1E4R7AR
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17mA
Impedance12 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HD1E4R7AR
Related LinksEEE-HD, EEE-HD1E4R7AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HD1E4R7AR Details Description
Related parts for EEE-HD1E4R7AR
BATTERY NICAD PACK 4.8V 1500MAH datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 51 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-5 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 182 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CARD MARKER 0 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf