Panasonic Electronic Components EEE-HD1H101P
EEE-HD1H101P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HD1H101P
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-HD1H101P.pdf
Availability of EEE-HD1H101P
QUANTITY
EEE-HD1H101P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HD1H101P
Internal Part NumberEIS-EEE-HD1H101P
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HD1H101P
Related LinksEEE-HD, EEE-HD1H101P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HD1H101P Details Description
Related parts for EEE-HD1H101P
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
MODULE SDRAM 128MB 168DIMM datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 2KN/110 AR UC datasheet.pdf
IC ETH AGGREGATOR 4PORT 1369-BGA datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS 10ROW VERT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 3024 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf