Panasonic Electronic Components EEE-TG1H470UP
EEE-TG1H470UP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TG1H470UP
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-TG1H470UP.pdf
Availability of EEE-TG1H470UP
QUANTITY
EEE-TG1H470UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TG1H470UP
Internal Part NumberEIS-EEE-TG1H470UP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current86.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TG1H470UP
Related LinksEEE-TG, EEE-TG1H470UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TG1H470UP Details Description
Related parts for EEE-TG1H470UP
SWITCHLOCK SP4T SOLDER LUG 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.5A SOT23-3 datasheet.pdf
IC CONTRLR HOT SWAP NEG 48V 8DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AP,STR,SNSAT,PSA datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL HER DIFF datasheet.pdf