Panasonic Electronic Components EEE-TG1J100P
EEE-TG1J100P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TG1J100P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
EEE-TG1J100P.pdf
Availability of EEE-TG1J100P
QUANTITY
EEE-TG1J100P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TG1J100P
Internal Part NumberEIS-EEE-TG1J100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TG1J100P
Related LinksEEE-TG, EEE-TG1J100P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TG1J100P Details Description
Related parts for EEE-TG1J100P
VARISTOR 42V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 1 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 10.16MM PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf