Panasonic Electronic Components EEE-TG1V221UP
EEE-TG1V221UP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TG1V221UP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-TG1V221UP.pdf
Availability of EEE-TG1V221UP
QUANTITY
EEE-TG1V221UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TG1V221UP
Internal Part NumberEIS-EEE-TG1V221UP
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TG1V221UP
Related LinksEEE-TG, EEE-TG1V221UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TG1V221UP Details Description
Related parts for EEE-TG1V221UP
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 1X4 W/LIGHT SPRNG datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 12A 250VAC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 200mA Backlight, Camera Flash 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA HDR W/TH DR 30AU datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf