Panasonic Electronic Components EEE-TK1V221UP
EEE-TK1V221UP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TK1V221UP
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-TK1V221UP.pdf
Availability of EEE-TK1V221UP
QUANTITY
EEE-TK1V221UP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TK1V221UP
Internal Part NumberEIS-EEE-TK1V221UP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current182mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TK1V221UP
Related LinksEEE-TK, EEE-TK1V221UP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TK1V221UP Details Description
Related parts for EEE-TK1V221UP
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 10UF 20% 10V 1210 datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN 2WAY DIVIDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10A datasheet.pdf