Panasonic Electronic Components EEE-TK1V470P
EEE-TK1V470P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-TK1V470P
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-TK1V470P.pdf
Availability of EEE-TK1V470P
QUANTITY
EEE-TK1V470P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-TK1V470P
Internal Part NumberEIS-EEE-TK1V470P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current128.1mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-TK1V470P
Related LinksEEE-TK, EEE-TK1V470P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-TK1V470P Details Description
Related parts for EEE-TK1V470P
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 40.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf